Keresés
Rendezés:
Találatok száma: 10
#1
OTSZ Online >> Rovatok >> Aktuális
2019-10-18

Az EMA CHMP pozitívan véleményezte a 2-es típusú cukorbetegség kezelésére szolgáló Qtrilmet hármas hatóanyagtartalmú (metformin, szaxagliptin, dapagliflozin) készítményt.

#2
OTSZ Online >> Rovatok >> Aktuális
2017-01-12

Az étvágy szempontjából mindegy, hogy közönséges cukrot, sztíviát, nyírfacukrot vagy aszpartámot tartalmazó itallal oltjuk a szomjunkat. 

#3
Orvostovábbképző Szemle XXII. évf. 9. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Egyéb >> Gyógyszergyári közlemény
2015-09-08

Az utóbbi években a béta-sejt-működéstől független módon ható antidiabetikumok kutatása során a renális nátrium-glükóz kotranszporter-2 (SGLT2) több szelektív gátlószerét fejlesztették ki. Az első ilyen gyógyszer, a dapagliflozin glikémiás hatásosságán túl testtömegcsökkentő hatásával tűnt ki az eddigi klinikai vizsgálatokban. A Magyar Diabetes Társaság 2014. évi szakmai ajánlása metforminnal, szulfonilureával és DPP4-gátlóval kom­binált adását támogatja. A gyógyszer alkalmazási előírása az inzulinnal kombinált alkalmazást is lehetővé teszi.

#4
Orvostovábbképző Szemle XXII. évf. 9. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Szimpózium
2015-09-08

A cukorbetegség azok közé a népbeteg­ségek közé tartozik, amelyeket sokszor nem tudunk kielégítő módon kezelni. Sőt, azoknak a népbetegségeknek a csoportjába is beleillik, amelyek előfordulása folyamato­san növekszik. Ezek az adatok köztudottak, az viszont kevésbé ismert, hogy a cukorbeteg­ség patofiziológiai és terápiás sajátosságainak megismerése lehetőséget ad a teljességre törekvő, vagyis holisztikus szemléletmód el­sajátítására és gyakorlására.

#5
Orvostovábbképző Szemle XXII. évf. 9. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Szimpózium
2015-09-08

A 2-es típusú cukorbetegség terápiájában az elmúlt években bevezetett új gyógyszercsoport, a nátrium-glükóz kotranszporter-2 (SGLT2-) gátlók szemléletbeli változást hoztak a betegek kezelésében és jelentősen gazda­gították az ismereteket a vesének a glükóz homeosztázisában betöltött sze­repéről. A szelektív SGLT2-gátlók a vese tubulusaiban a glükózreabszorpció gátlásával csökkentik a plazma glükózszintjét, a glükotoxicitást, az en­dogén glükóztermelést, az inzulinrezisztenciát. Hatásukból következően testtömegcsökkenést okoznak. Fokozzák a diurézist, mérséklik a vérnyo­mást, nem stimulálják az inzulinszekréciót, béta-sejt-védő hatásuk van, érdemi mellékhatás nélkül.

#6
OTSZ Online >> Rovatok >> Aktuális
2015-07-07

Egy előzetes tájékozódásra alkalmas vizsgálat eredményei arra utalnak, hogy ha szénhidrátban gazdag fogás előtt zöldséget és fehérjét fogyasztunk, akkor a vércukorszint és az inzulinszint kevésbé emelkedik, mint akkor, ha előbb esszük a szénhidrátdús ételt.

 

#7
Orvostovábbképző Szemle XXI. évf. 11. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Cikkreferátum
2014-11-23

A glükóz renális reabszorpciójának 90%-át a 2-es típusú nátrium-glükóz transzporter fehérje (SGLT2) végzi. Az itt bemutatott tanulmány áttekinti az SGLT2- gátlás renális következményeivel kapcsolatos klinikai és kísérletes adatokat.

Therapeutic Advances in Endocrinology and Metabolism, 2014. június

#8
Orvostovábbképző Szemle XIX. évf. 4. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Szimpózium
2012-04-10

Inzulin adása 2-es típusú diabetes mellitusban akkor válik szükségessé, ha a HbA1c-szint meghaladja a 9% ot, illetve optimális orális antidiabetikus terápiával sem sikerül beállítani a vércukorszintet. 

#9
Orvostovábbképző Szemle XV. évf.6. szám
OTSZ Online
2008-06-01

Az orális antidiabetikumok (OAD-k) a 2-es típusú cukorbetegség (2DM) vércukorcsökkentő kezelésének alapgyógyszerei. Javallataik és ellenjavallataik, adásuk feltételei és mérlegelési szempontjai jól ismertek. Időről időre felmerül azonban bizonyos készítménycsoportok, s azokon belül egyes szerek más vegyületekéhez viszonyítva kedvezőtlenebb kardiovaszkuláris hatása, valamint az a kérdés, hogy milyen anyai/magzati kockázatot jelent az OAD-knek a fogamzás idején, a terhesség vagy a szoptatás során történő alkalmazása. E kérdések jelen ismereteink szerinti összefoglalására vállalkoztunk munkánkban. 

#10
Nőgyógyászati és Szülészeti Továbbképző Szemle VIII. évf.1. szám
OTSZ Online
2006-01-01
A szülészet-nőgyógyászat nagy kérdéseinek egyike, hogy szükséges-e szűrni a terhességi cukorbetegséget. Cikkünk a bizonyítékokra alapozott orvostudomány szellemében ahhoz igyekszik segítséget nyújtani, mely esetekben szükséges vizsgálatokat végezni, és melyik módszert kell alkalmazni. A gyakori betegségnek számító terhességi cukorbetegség a terhességek közel 4%-ában alakul ki az Egyesült Államokban. Akkor beszélünk terhességi cukorbetegségről, ha a változó súlyosságú szénhidrát-intolerancia az adott terhesség idején alakul ki, illetve ekkor kerül felismerésre első alkalommal. A fenti meghatározás azokban az esetekben is érvényes, amikor nem kezdenek inzulinkezelést, illetve az állapot a szülést követően is fennáll. Jóllehet a terhességi cukorbetegség többnyire a terhesség második felében jelentkezik, a glukózintolerancia már a fogamzás előtt is jelen lehet. Bizonyos betegeknél a terhességi cukorbetegség kialakulásának kockázata emelkedett. Ide tartoznak azok, akiknek a rokonságában 2-es típusú diabetes mellitus fordul elő, az idősebb terhesek, az elhízottak és a nem fehér bőrűek (1. táblázat). A terhességi cukorbetegség és a csökkent glukózintolerancia szempontjából különösen veszélyeztetettek az afroamerikai, a spanyol ajkú és az indián nők, az ázsiai asszonyok, valamint az indiai szubkontinens és a Közép-Kelet női lakossága. Tanulmányok támasztják alá, hogy az etnikai kisebbségek képviselőinél életkoruktól és testsúlyuktól függetlenül nagyobb a terhességi cukorbetegség kialakulásának kockázata. A terhességi cukorbetegség szűrésének és felismerésének jelenleg érvényes irányelvei O’Sullivan és mtsai mérföldkőnek számító epidemiológiai tanulmányain nyugszanak

blog

Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.

Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.

Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.
Számtalanszor előkerült már a krónikus melléküreggyulladás kezelésének kérdése, és mindig az volt a végső konklúzió, hogy krónikus betegség esetén antibiotikumnak csak felülfertőződés esetén, alkalmilag van jelentősége.